2022Β – “Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων” Γ’ Εξαμήνου – Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Οι καταρτιζόμενες/-οι της ειδικότητας “Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων” Γ’ Εξαμήνου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Προσχολικό Κέντρο Υπαλλήλων Τράπεζας της Ελλάδας.

Στόχος της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι καταρτιζόμενες/-οι την προσέγγιση Montessori που εφαρμόζεται στο συγκεκριμένο κέντρο και να διευρύνουν την αντίληψή τους σχετικά με την οργάνωση του χώρου που απαιτεί μια τέτοια παιδαγωγική προσέγγιση.

Οι καταρτιζόμενες/-οι ενημερώθηκαν για τον σκοπό του Προσχολικού Κέντρου, να παρέχει δηλαδή προσχολική αγωγή, σύμφωνα με τις πλέον σύγχρονες αντιλήψεις, να στοχεύει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών στο νοητικό, σωματικό και κοινωνικο-συναισθηματικό τομέα καθώς και να συνεργάζεται, να ενημερώνει και να ευαισθητοποιεί τους γονείς/κηδεμόνες σε θέματα αγωγής των παιδιών τους.