2023Α – “Βοηθός Εργοθεραπείας” Δ’ Εξαμήνου – εκπαιδευτική επίσκεψη σε Ειδικό Δημοτικό

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πρακτικής Άσκησης πραγματοποιήθηκε στις 28/03/2023εκπαιδευτική επίσκεψη των εκπαιδευομένων της ειδικότητας “Βοηθός Εργοθεραπείας” στο Ειδικό Δημοτικό για παιδιά στο φάσμα του αυτισμού στο Αιγάλεω. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με επιτυχία και οι σπουδαστές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε διαντίδραση με τους μαθητές του σχολείου σε ατομικό επίπεδο και έχοντας χωριστεί σε γκρουπς των 3-4 ατόμων, με στόχο να μην προκληθεί οποιαδήποτε αναστάτωση στο μαθητικό πληθυσμό.

Συγκεκριμένα, ζητήθηκε στον καθέναν να σχεδιάσει, εφόσον τους δόθηκαν πληροφορίες για το ιστορικό των μαθητών και τις δυνατότητές τους, μία δραστηριότητα, χρησιμοποιώντας το υλικό που υπήρχε στην τάξη. Με την υποστήριξη της εκπαιδεύτριας εξασφαλίστηκε η ομαλή προσαρμογή και ροή των δραστηριοτήτων. Ακόμη οι σπουδαστές παρακολούθησαν μέρος της συνεδρίας των εργοθεραπευτών του σχολείου και είδαν τους χώρους του σχολείου. Τέλος, συμμετείχαν στο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής που έλαβε χώρα την τρίτη διδακτική ώρα.