Πρώτος Εθνικός Διαγωνισμός Δεξιοτήτων 2023

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, διά της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης & Νεολαίας σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής, προκηρύσσει τον 1ο Εθνικό Διαγωνισμό Δεξιοτήτων 2023 με σκοπό τη συγκρότηση Εθνικής Αποστολής που θα συμμετάσχει στον «8ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Δεξιοτήτων», ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στην πόλη Γκντάνσκ (Gdańsk) της Πολωνίας από 5 έως 10 Σεπτεμβρίου 2023.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοι έχουν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος στις 5 Σεπτεμβρίου 2023, ημέρα έναρξης του Ευρωπαϊκού Διαγωνισμού και είναι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ τάξης των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), καταρτιζόμενοι/καταρτιζόμενες του Δ’ εξαμήνου των Δημόσιων Ινστιτούτων Επαγγελματικής κατάρτισης (Δημόσιων Ι.Ε.Κ.) του ΥΠΑΙΘ και της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων των παρακάτω ειδικοτήτων:

Την προκήρυξη και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.